Kurban Bayramınız Mübarek Olsun ! 2013

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun ! 2013

Toplumsal yaşamımızın en önemli günlerinden birini daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde karşılamanın mutluluğu içerisindeyiz. Bayramlar bizler için; güzel duyguların paylaşıldığı, umutların tazelendiği, sevgi ve hoşgörü kapılarının aralandığı, kırgınlıkların ve dargınlıkların unutulduğu, karşılıklı sevgi ve saygının pekiştiği özel günlerdir. Kurban Bayramı, manasında yakınlaşmayı ve sosyal yardımlaşmayı ihtiva etmesi nedeniyle, dost ve kardeşlerimizi hatırlamamız, fakir ve […]

Toplumsal yaşamımızın en önemli günlerinden birini daha sağlıklı ve huzurlu bir şekilde karşılamanın mutluluğu içerisindeyiz.
Bayramlar bizler için; güzel duyguların paylaşıldığı, umutların tazelendiği, sevgi ve hoşgörü kapılarının aralandığı, kırgınlıkların ve dargınlıkların unutulduğu, karşılıklı sevgi ve saygının pekiştiği özel günlerdir.
Kurban Bayramı, manasında yakınlaşmayı ve sosyal yardımlaşmayı ihtiva etmesi nedeniyle, dost ve kardeşlerimizi hatırlamamız, fakir ve yoksul insanlarımıza daha fazla yardım yapabilmemiz için en güzel vesilelerden biri olacaktır.
Bayramlar; bizi biz yapan değerlere sahip olduğumuz, fakiri, yoksulu sorduğumuz, dostlarımızla huzur bulduğumuz, tarifi zor mutluluklar yaşadığımız müstesna günlerdir.
Ağaköy köyü Dernek ve site yönetimi olarak, Kurban Bayramını yardımlaşma geleneğimizi en güzel şekilde yeniden yaşayarak, birlik ve beraberlik anlayışı içinde huzurla geçirmenizi temenni eder, tüm müslümanların ve ziyaretçilerimizin Kurban Bayramını tebrik eder, bayramın ülkemize ve tüm İslam Âlemine barış, huzur, mutluluk ve esenlikler getirmesini dileriz.

Kurban nasıl kesilir?

cami9.gif (123255 Byte)Kurban edilecek hayvan ite-kaka değil, inicitilmeden kesilecek yere götürülmelidir. Kurban kesmek için bıçak önceden bilenip hazırlanır ve hayvanın göremeyeceği bir yere konulur. Sonra hayvan ayakları ve yüzü kibleye gelecek şekilde sol tarafına yatırılır. Hayvanın sağ arka ayağı serbest kalmak şartıyla diğer ayakları bağlanır. Bundan sonra tekbir ve tehlil getirilir. Arkasından “Bismillahi Allahü ekber” denilerek, hayvanın boynuna bıçak vurulur. Nefes ve yemek boruları ile şahdamarı denilen iki anadamarı kesilir. İlik bu ilk darbelerde kesilmeyerek, kanın iyice boşalması ve hayvanın canının çıkması beklenmelidir. Hayvanın canının iyice çıktığına kanâat getirildikten sonra, ilik kesilerek başı koparılmalı, hayvanın yüzülmesine başlanmalıdır. Aksi halde hayvan acı duyacağından mekruhtur. Sığır, manda, koyun ve keçi çene altından, deve ise göğsünden boğazlanır. Bunların aksini yapmak mekruhtur.

 

Hayvanı elinden gelirse, kurban sahibinin kendisinin kesmesi menduptur. Kendisi kesemezse, bir müslümana kestirir, kendisi de başında bulunmalı ve su ayeti okumalıdır. “Kul inne salati ve nüsüki ve mahyaye ve memati lillahi rabbi’l-Alemine la şerike lehu.”

 

“Şüphesiz benim namazım, kurbanım ve diğer ibadetlerim, diriliğim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah içindir. O’nun ortağı yoktur.” Yalnız kurban sahibinin besmelesi yeterli olmaz, kurbanı kesen “Bismillahi Allah-u Ekber” demelidir. Besmeleyi kasten terkederse kurbanın eti yenilmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam

reklam

reklam reklam