3 Aralık Engelliler değil, `Engelsiz Gün` olsun

3 Aralık Engelliler değil, `Engelsiz Gün` olsun

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Biga’da da yürüyüş ve törenle kutlandı. Biga Engelliler Derneği Başkanı Havva Bacak ‘Bugün Engelsiz Gün olsun!’ dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Biga’da “Farkındalık Yürüyüşü” ile Atatürk anıtı önünde yapılan tören ve gösterilerle kutlandı. Biga Engelliler Derneği’nin Biga Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile yaptığı etkinlik yaklaşık 1 saat sürdü. Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Aslan, Biga Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu, özel rehablitasyon merkezleri, öğrenciler, öğretmenler ve yurttaşlar katıldı.

Biga Belediyesi Kültür Salonu önünden “Farkındalık Yürüyüşü’ başlatan engelli yurttaşlar; Cengiz Topel Caddesi üzerinde yürüyerek Hükümet Konağı’nın bulunduğu Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk anıtı önüne kadar yürüdü. Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundular, İstiklal Marşı okudular ve ardından Atatürk anıtına çelenk sundular.

Biga Engelliler Derneği Başkanı Havva Bacak, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, ama bence Engelsizler Günü. Farklıyız, farkındayız, bugün farkındalık yaratalım dedik ve yürüdük. Biz diyoruz ki; engelli karşısında bir zorluk çıktığı zaman hemen pes eden, onu aşmak için mücadele etmeyendir. Engel; gözde, dilde, kulakta ve zihinde değildir! Asıl engel bizleri görmeyen gözlerde, koşmayan ayaklarda ve uzanmayan kollardadır. Bizlere verilebilecek en büyük destek bir tebessüm, bir selam ve bir kucaklaşmadır.”

Biga’daki etkinliğin son bölümünde, engelli öğrenciler şiirler okudular, halk oyunları gösterileri sundular.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam

reklam

reklam reklam