Biga İçin Korkutan Deprem Uyarısı

Biga İçin Korkutan Deprem Uyarısı

Deprem araştırmacısı Ahmet Yakut, Biga – Gönen – Yenice hattı için 3 ay içerisinde 4,5 – 5,5 şiddeti arasında bir deprem beklediğini ifade etti.

Balıkesir’de peş peşe meydana gelen depremlerin ardından deprem araştırmacısı Ahmet Yakut bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Marmara’nın güneyinde Ekim ayına kadar 4.5 ile 5.5 şiddeti arasında bir deprem beklediğini ifade eden Yakut, bu depremin olmaması durumunda 2016 yılının Türkiye için büyük risklerle dolu olacağını kaydederek uyarılarda bulundu.
FAY HATTINI YERİNDE GÖRDÜ
Kocaeli Gölcük’te ikamet eden ve 1999 yılında Gölcük’te meydana gelen binlerce insanın hayatını kaybettiği 17 Ağustos depremini yaşayan Ahmet Yakut, yaşadığı deprem felaketinin ardından kurduğu Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi ile depremler hakkında vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor. Depremselliğin olduğu bölgelerde ölçümler yapan ve uydu üzerinden incelemelerde bulunup meydana gelen tüm sismik kırılmaları ve yönlerini inceleyen Ahmet Yakut, son dönemde adeta beşik gibi sallanan Balıkesir’e gelerek depremlerin merkez üslerinde çalışmalarda bulundu. Balıkesir’e 4 kilometre uzaklıkta bulunan Kabakdere kırsal mahallesine giderek çalışmalar yapan Yakut, bölgedeki fay hattını yerinde gördü.
“KÜTAHYA DEPREMİNİ SÖYLEMİŞTİM”
Çalışmaları ile ilgili genel bilgi veren Araştırmacı Yakut, “6 seneden bu yana deprem araştırmaları yapıyorum. Depremin korkusunu ve acısını en iyi bilenlerdenim. Halkın en doğruları bulması için bu işle uğraşıyorum. Sosyal medyada ‘Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi’ adı ile bir sayfa açarak vatandaşları bilgilendiriyorum. Burada depremle ilgili bilinçlendirme ve deprem tahmini yapmanın yanı sıra, deprem olan bölgelerle ilgili de bilgiler veriyorum. Mesela daha önce Kütahya ile ilgili saatler önce bir deprem olabileceğini söylemiştim. Akdeniz ile ilgili bir şiddeti 6.2 olan bir deprem olacağını belirtmiştim. 6.1 büyüklüğünde deprem meydan geldi. Keza, yine Ankara depremi öncesinde bir bilgilendirmem olmuştu” dedi.
“Biga – Gönen – Yenice Hattında Sıkışma Söz Konusu”
Araştırma ve deprem analizinin klişe hale gelen ‘5-10 sene sonra şurada bir deprem olacak, ya da deprem olduktan sonra biz 3-5 sene önce demiştik’ demenin doğru olmadığını belirten Yakut, Marmara’nın güneyinde 2 ayrı noktaya dikkat çekti. Yakut, “Balıkesir dediğimiz zaman merkezin haricinde 2 ayrı noktaya dikkat çekmemiz gerekiyor. Kuzeybatı hattındaki Biga-Gönen-Yenice bölgesi ve Bigadiç-Sındırgı ile Simav bölgesi. Bu noktalara ikili bir bindirme var. Bir sıkışma söz konusu. Uzun zamandır dile getirdiğim gibi Marmara’nın güneyi, özellikle kıyı bölgesi büyük bir deprem yaşayabilir. Bu bölgelerde normal şiddette kırılmalar olabileceği gibi, maksimum büyüklükte kırılmalarda olabilir. Maksimum değerde bir kırılma yaşanırsa bu 6,5 büyüklüğünü geçmeyecek bir depreme de sebep olabilir. 2015 yılının Ekim ayına kadar bu bölgede 4,5-5,5 büyüklüğü aralığında depremler olabileceğini incelemelerim sonunda öngörebiliyorum. Bu değerlerde deprem olursa kimse şaşırmasın. 2015 yılı sonunda bu deprem oluşmazsa, 2016 yılı Marmara’nın Güneyi ve Türkiye’nin Doğusu için çok büyük bir risk faktörü oluşturacaktır. ” ifadelerini kullandı. – İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam

reklam

reklam reklam