Parion Antik Kenti turizme açılıyor

Parion Antik Kenti turizme açılıyor

Biga’nın Çanakkale Boğazı girişindeki Kemer Köyü’nde, İçdaş desteği ile kazıları sürdürülen antik kent Parion, GMKA desteği ile turizme adım adım açılıyor.

Biga’nın Marmara Denizi kıyılarında, Çanakkale Boğazı’nın başlangıç noktasındaki sahil köyü Kemer’de yer alan Parion antik kenti, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle adım adım turizme kazandırılıyor. Biga Kaymakamlığı sorumuluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün denetim ve gözetiminde ve İçdaş sponsorluğunda üniversitelerden oluşturulan kazı ekibince yıllardır yürütülen kazı çalışmaları, GMKA’nın sunum katkısıyla artık ziyaretlere açılacak.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamından desteklediği “Bir Medeniyet Uyanıyor: Parion”  projesinde çalışmalar tamamlanmak üzere. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Roma Hamamı’nın üzerinin kapanması çalışmaları tamamlandı. Projede kazı alanının korunması ve ışıklandırılması çalışmalarının yanında, Parion antik kentini tanıtımına yönelik broşür, stand, bilgilendirme levhaları, tanıtım CD’leri, kiosk, maket sunumu gibi çalışmalar yer alıyor.

Toplam bütçesi 633 bin TL olan sunum projesinin 475 bin TL ‘s, GMKA tarafından karşılanıyor. Sunum projesi ile tarihi kentin ve ortaya çıkarılan kültürel değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması, bölge halkında tarihi ve kültürel değerlere sahip çıklması noktasında bilinç oluşturulması, antik kentin tanıtımı yoluyla ziyaretçi sayısının artırılması ve önemli bir kültürel değerinin turizme kazandırılması amaçlanıyor. Ayrıca antik kentlerde yaşanan en önemli sorunlardan biri olan kazı sonrası ortaya çıkan eserlerin doğa ve insan tahribatına karşı korunması sorununa da proje kapsamında çözüm üretilmesi hedefleniyor.

Güney Marmara’nın Yeni Kültür Turizmi Noktası: Parion

Parion; Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer Köyü’nde yer alan antik bir liman kenti. Parion’un ismi ilk kez Herodotos’da geçer. Pers Kralı Dareios İskit seferine çıkışında (M.Ö.513-512) Parion tyranı Herophantos’ta onun yanında İskit seferine katılmışlar. Kentin Atina – Pers ve Peleponessos savaşlarında Atina yanlısı bir siyaset izlediği, Ksenophon Hellenika adlı eserinde Alkibiades’in komutasındaki Atina donanmasının M.Ö.410 ‘da Parion’un limanında toplandığını belirtmesi bu bilgiyi doğrulamaktadır. Kentin İskenderin Pers zaferinden sonra Makedon hâkimiyetine girdiği, onun ölümünden sonra da Trakya Kralı Lysimachos’un M.Ö.302 de Parion’u kendi yönetimine aldığı bilinmektedir. M.Ö.241’de ise Bergama krallığına bağlanan kent Attalos’lar zamanında Bergama krallığı ile yakın ilişki içesinde olmuş. Bergama Kralı III. Attalos’un vasiyeti ile birlikte Roma’ya bağlanmış.

Çanakkale Boğazı’nın Marmara denizine çıkış yönünde Anadolu yakasında yer alan ve bulunduğu stratejik konumu ile her dönem egemen güçlerin önem verdiği bir kent olan Parion, antik çağlardan günümüze uzanan hikâyesi ve ortaya çıkartılan eserleriyle önümüzdeki yıllarda Güney Marmara’nın yeni turizm noktası olacak.

parion1 parion2 parion3

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam

reklam

reklam reklam