Uyarıyoruz Biga’da eğitim bitiriliyor!

Uyarıyoruz Biga’da eğitim bitiriliyor!

Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü içinden çıkılmaz ve geri dönülmez işler yapmayı sürdürüyor.

Biga’da, köklü bir eğitim geçmişi bulunmasına ve özel sektörün ciddi altyapı yatırımlarına karşın, son yıllarda hızla düşen eğitim kalitesi daha da dibi görmekle karşı karşıya. Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yaptığımız araştırma çalışmalarını, artık tehlike uyarısı yapar biçimde sunmaktan başka çaremiz kalmadı. Türkiye’de genel anlamda milli eğitim sisteminin göçtüğü gerçeğini bir an için ayrı tutalım, Biga’da acemi ve önyargılı bir ilçe milli eğitim yönetiminin genelde yaşananların üzerine, ayrcıa neler yaptığını birlikte anlamaya çalışalım.
Biga’da lise 9. sınıf kontenjanlarının neye göre belirlendiği belli değil. Bu yıl Biga liselerinden açılan kontenjanlar toplamı 1.344 öğrenci. Bu rakam içinde özel okullar ve Açık Lise uygulaması yer almıyor. 2014-2015 Eğitim yılında, ortaokulların son sınıf öğrencilerinin (8.sınıf) öğrenci toplamı 1.031 idi. Bu öğrencilerin tümü liselere girse bile liselerin açılan kontenjanları dolmuyor. Açık Lise uygulaması dikkate alındığında, boş kalan lise kontenjanlarının   hangi liselerde yaşanacağını bir süre sonra öğreneceğiz. Bizim öngörümüz, ciddi alt yapı yatırımları yapılan endüstri meslek lisesi ve kız meslek lisesi öğrenci bulmakta zorlanacak. Özel broşürlerle Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Açık Lise kayıt kampanyaları yürütülürken, mesleki eğitime yönlendirme için hiçbir çaba gösterilmedi. Bu yetmiyormuş gibi, Biga Anadolu Lisesi ve Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi kontenjanları düşürüldü.

Biga Fen Lisesi ile ilgili izlemelerimizi de paylaşalım.
Yeniçiftlik Muhtarı Nejdet Irak, Ramazan Bayramı kutlamak için gelen AKP heyetinin “Bu yıl Yeniçiftlik’teki Biga Fen Lisesi yerleşkesinde yenileme yatırımı yapacağız, seneye lise tümüyle bu yerinde olacak” dediğini söyledi. Muhtar Irak’ın sorumuz üzerine yaptığı bu açıklama ardından AKP Biga İlçe Başkanı Ahmet Şahin’e durumu sorduk. Şahin “Bu konuda tutarsız davranılıyor. Düne kadar ‘Biga Fen Lisesi Biga’ya taşınsın’ diyenler, şimdi kalkıyor ‘Yerinde kalsın’ diyor. Bence de Yeniçiftlik’teki yerleşke geliştirilmeli ve yerinde kalmalı” dedi. Başından beri Yeniçiftlik Yerleşkesi’nin geliştirilmesini savunan Bigazete ise; Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Biga Fen Lisesi eğitimini eski Yeni Biga Lisesi binasına taşımasını “seçilmiş öğrencilerin geleceğini karartma” çabası olarak değerlendiriyor. Müdürler ve Yardımcıları değerlendirmemizi bekleyiniz!
Haber Kaynağı : Bigazete

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

reklam

reklam

reklam reklam